Agencja digital o digital marketingu. Czym jest i czy się opłaca?

agencja digital o digital marketingu

Czym jest digital marketing? I czy się opłaca? Jako agencja digital z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu kampanii zarówno dla dużych, średnich jak i mniejszych klientów z różnych branż, możemy powiedzieć, że marketing internetowy jest jedną z najlepszych metod współczesnej reklamy. Z tego artykułu dowiesz się: jakie są najpowszechniejsze dziedziny digital marketingu, jak wygląda struktura działań w najpopularniejszych kanałach oraz dlaczego naszym zdaniem uwzględnienie reklamy internetowej w strategii marketingowej się opłaca.

Spis treści

Czym jest digital marketing?

Digital marketing, czyli marketing internetowy to wszelkie działania reklamowe (i nie tylko), podejmowane przez markę w obrębie Internetu. Dzieli się na wiele obszarów, a do najpowszechniejszych z nich zaliczamy: performance marketing, social media marketing, content marketing, email marketing, influencer marketing czy marketing afiliacyjny. Większość marek, chcąc uzyskać jak najlepsze efekty, w swoich strategiach marketingowych uwzględniają działania multichannelowe, czy nawet omnichannelowe, które łączą ze sobą wiele przestrzeni reklamowych, wzajemnie się uzupełniając.

Wraz ze wzrostem popularności (i efektywności!) kampanii online, powstało wiele agencji digitalowych specjalizujących się w działaniach reklamowych w Internecie. Część z nich specjalizuje się w elementarnych obszarach marketingu, bądź łączy je ze sobą i prowadzi działania wielokanałowe. Obecnie w firmach powstaje wiele działów marketingowych, które niezależnie prowadzą działania reklamowe in-house lub korzystają z porad agencji digitalowych.

Agencja digital o działaniach w mediach społecznościowych

Social media marketing jest nieodłączną częścią działań online. Może on przybrać dwojaką formę: organiczną i płatną.

Do działań organicznych zaliczamy:

– Prowadzenie fanpage’y w mediach społecznościowych, takich jak: Facebook, Instagram, Tik-Tok czy Pinterest,

– Aktywny udział marki w komentowaniu oraz udostępnianiu materiałów (moderacja kanałów social media).

Ruch organiczny to wszelkie działania marketingowe, które odbywają się w sposób nieodpłatny, uzależnionego od algorytmu danego medium. 

Działania płatne to z kolei:

Działania, które zasilane są pieniężnie i docierają do wąsko sprecyzowanej grupy targetowej. Narzędzia reklamowe danych platform social mediowych umożliwiają określanie grup docelowych odbiorców na podstawie danych demograficznych i behawioralnych. Dzięki temu reklamodawca ma wpływ na to, do kogo dotrze ze swoim komunikatem. 

Agencja digital doskonale odnajduje się w prowadzeniu działań w obydwu tych formach. Bazując na przygotowanej wcześniej strategii komunikacji dostosowuje spersonalizowany content reklamowy bezpośrednio do grup targetowych. Dodatkowo, znając mechanikę i ekosystemy platform, jest w stanie odpowiednio optymalizować działania reklamowe.

Obecnie, same działania organiczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a jest to spowodowane polityką monetyzacji mediów społecznościowych. W takiej sytuacji, rekomendowanym przez nas, agencję digital, rozwiązaniem jest prowadzenie działań ongoingowych. Polegają one na wykorzystywaniu contentu z fanpage’a czy profilach firmy w mediach społecznościowych i wspomaganie ich ruchu poprzez reklamę.

Agencja digital o działaniach w sieci reklamowej Google

Google jest przestrzenią digitalową obejmująca ponad 2 miliony witryn, filmów i aplikacji, w których reklamodawca może wyświetlać swoją reklamę. Jak podaje sam Google — pozwala on dotrzeć do ponad 90% użytkowników na świecie. 

W Google podobnie jak w social media można prowadzić swoje działania w sposób dwojaki: płatny i organiczny.

Działania organiczne polegają m.in.: na optymalizacji stron internetowych, takich jak np.:

– Modernizacji architektury strony, tak aby była ona przyjaźniejsza dla robotów Google i użytkowników,


Agencja digital z reguły rekomenduje kompleksowe działanie, poparte wcześniej przeprowadzonym audytem strony i na tej podstawie utworzonej strategii marketingowej, w tym działań SEO.

Działania płatne z kolei dzielą się na dwie indywidualne ścieżki:

– Search (reklamy tekstowe, polegają na przeprowadzeniu działań na podstawie frazy kluczowe pojawiające się w Google’u, po wpisaniu ich przez użytkownika),

– Display (reklamy graficzne, których zadaniem jest zachęcenie użytkownika do kliknięcia baner i przejścia na podlinkowaną stronę docelową).

Oba rodzaje reklam mogą być stosowane razem lub oddzielnie, w zależności od tego, jakie działania wynikają ze strategii marketingowej marki.  

Dlaczego agencja digital rekomenduje tego typu działania?

Digital marketing jest obecnie niekwestionowanym liderem pod względem możliwości docierania do klientów. Sprawdzi się również do zbierania informacji o nich i  budowania spójnych, i skutecznych strategii marketingowych. 

Aspektów przemawiających na korzyść reklamy w sieci jest naprawdę wiele. Internet daje możliwość docierania do użytkowników w naturalnej dla nich przestrzeni, dzięki czemu komunikaty reklamowe są bardziej trafne. Wykorzystaj potencjał reklamowy swojej marki i rozważ wdrożenie digitalu do swojej startegii marketingowej.

Jeśli chcesz skorzystać z porady naszej agencji w kwestii doboru odpowiedniego kanału reklamowego, komunikacji do klientów czy stworzenia spójnej strategii marki, koniecznie zostań z nami na dłużej!

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy Twojej marce wznieść się na wyżyny digitalu!