Porady agencji digital na skuteczną aktywność w sieci dla branży beauty.

porady agencji digital dla branży beauty

Z punktu widzenia agencji digital kluczem do skutecznego marketingu w branży beauty jest stworzenie skutecznej strategii marketingowej oraz samego content marketingu, tak aby celnie dotrzeć ze swoim przekazem i zwrócić uwagę odbiorcy. Obecnie Internet jest przesycony ilością komunikacji związanej z usługami i produktami kosmetycznymi, dlatego też trzeba wiedzieć, jak reklamować swoją markę, aby wyróżniła się ona na tle konkurencji. 

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak to zrobić, koniecznie przeczytaj do końca! Przedstawimy Ci kilka bezcennych tipów, jak przygotować swoją markę do działań w sieci i jak efektywnie komunikować się ze swoimi klientami.

Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego zdaniem agencji digital marketing online jest ważny w branży beauty?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Internet pełen jest komunikacji promującej produkty i usługi kosmetyczne. Marki chętnie prowadzą profile w social media, korzystają z przestrzeni reklamowych i influencer marketingu.  Oznacza to, że konkurencja na rynku jest bardzo duża i aktywnie próbuje pozyskiwać klientów za pośrednictwem działań w sieci.  Wiele marek robi to jednak bez żadnej strategii marketingowej, przez co ich aktywność nie przynosi długofalowych efektów.

Nie oznacza to jednak, że marketing w tym sektorze zawsze jest bezskuteczny. Nasza agencja digitalowa ma swoje sposoby na to, jak docierać do klientów zainteresowanych produktami i usługami beauty, i jak przekuć to zainteresowanie w zaangażowanie w markę i sprzedaż. Zanim jednak przejdziemy do sedna, przejdźmy przez najczęściej popełniane błędy przez marki kosmetyczne i uzasadnienie tego, dlaczego takie działania z zasady skazane są na niepowodzenie.

Jakie błędy zdaniem agencji digital najczęściej popełniają marki z branży beauty?

Na ten moment sama obecność marki w Internecie nie wystarcza. Jeśli firma chce, aby jej produkty czy usługi były rozpoznawalne wśród internautów, musi postawić na aktywne działanie. Jednak, aby ta aktywność przekuła się w oczekiwane efekty, musi być przemyślana i  dopasowana do targetu, do którego marka chce dotrzeć. Chcąc lepiej to zobrazować, przygotowaliśmy kilka przykładów najczęściej popełnianych błędów w działaniach firm z branży beauty.  

1. Brak zdefiniowania klienta.

Jeśli marka nie wie, kto jest jej klientem, automatycznie utrudnia sobie dotarcie do nowych odbiorców. Bez zdefiniowanego targetu reklamodawcy nie tylko ciężej jest dotrzeć do potencjalnej grupy odbiorców, ale również naraża się na dodatkowe koszty z tym związane. 

2. Źle dopasowane kanały do odbiorcy.

Nawet jeśli marka wie, kto jest jej klientem, ale nie potrafi dobrać właściwego kanału do komunikacji z nim, nie uda jej się nawiązać kontaktu. Internet jest ogromną siecią, w której ciężko znaleźć konkretnych  użytkowników, jeśli nie wie się, gdzie ich szukać. Dlatego, zanim podejmie się jakiekolwiek działania reklamowe, należy się zastanowić nad tym, jaki komunikat chcę kierować do swojego klienta i który kanał jest do tego najlepszy.

3. Źle dopasowana komunikacja do kanału.

Z naszego doświadczenia wynika, że nawet jeśli już marka wie, kto jest jej klientem, wie, gdzie go znaleźć to niekoniecznie musi znać specyfikę kanałów, z których chce skorzystać. Jako agencja digitalowa specjalizujemy się w działaniach mediowych i ongoingowych na każdej platformie i aktywnie prowadzimy w nich swoje działania. Dlatego też doskonale widzimy, jak dużym problemem może być dobranie adekwatnego contentu marketingowego.

4. Brak strategii marketingowej, naszego priorytetu w agencji digital.

Kolejnym błędem jest działanie, bez wcześniejszego wyznaczenia KPI, czyli: kluczowych wskaźników efektywności i podjęcia adekwatnych względem nich działań. Jeśli Twoja firma ma problem z określeniem swoich celów, rekomendujemy, aby zgłosiła się po poradę do agencji. Bez strategii ciężko zaplanować jakiekolwiek działania, a jeszcze ciężej określić, czy przyniosły one zamierzony efekt.

5. Brak spójności i regularności w działaniu.

Jest to ostatni wskazany przez nas błąd. Nawet jeśli marka wystrzega się czterech powyższych, ale jest w swoich działaniach niekonsekwentna, ciężej jej osiągnąć sukces.

Jak działać by zobaczyć efekty? Tak to robimy w agencji digital.

Jak wielokrotnie wspominaliśmy, wszelkie działania online powinny być podparte przemyślaną strategią marketingową. W agencji digitalowej stawiamy przede wszystkim na jakość i efekty. Nie ma tu miejsca na pochopne decyzje, content marketingowy planowany na kolanie i gotowe grafiki, które można znaleźć na każdej stronie stockowej. To, co jest dla nas najważniejsze, to jasno określone działanie w oparciu, o założone cele.

Jak to robimy? Na podstawie przeciwieństw najczęściej popełnianych błędów marek z branży beauty. Oto kilka skutecznych porad:

1. Określ kim jest Twój klient.

Skoro już wiesz jakie konsekwencje mają działania bez wcześniejszego określenia odbiorcy, sprawdź wszystkie dane i zastanów się nad tym, do kogo chcesz dotrzeć. I nie, odpowiedź, że Twój klient interesuje się produktami z branży beauty nie jest wystarczająca. Pomocne tu będą takie narzędzia jak Google Analytics czy panel dowolnej platformy mediowej, z której korzystasz. 

2. Dobierz kanał do swojego odbiorcy.

Jeśli wiesz, kto jest Twoim klientem, kolejnym krokiem jest zastanowienie się, gdzie go możesz znaleźć? Która platforma social mediowa jest mu najbliższa? Gdzie najchętniej robi zakupy? Na jakich stronach czyta artykuły? Kupuje impulsywnie czy rozważa każdy zakup? Komunikuj się ze swoim odbiorcą w naturalnym dla niego środowisku.

3. Dopasuj komunikację do wybranego kanału.

Mówiąc dosadnie – mów językiem swojego klienta i nie zapominaj, w jakim medium Twoja komunikacja będzie wyświetlana. Inaczej komunikuje się na Facebooku czy Pintereście, inaczej na LinkedInie, a jeszcze inaczej w sieci reklamowej Google. Dopasuj swój content marketingowy do medium, z którego chcesz skorzystać.

4. Wyznacz sobie (realne!) cele.

Musisz wiedzieć co dokładnie chcesz osiągnąć zanim stworzysz strategię i przygotujesz content marketingowy. W agencji digitalowej rekomendujemy działania oparte na lejku sprzedażowym – czyli takie, w których przed celami sprzedażowymi kładzie się nacisk na zbudowanie świadomości marki, produktu czy usługi.

5. Branding jest ważny! Działaj spójnie i regularnie.

Jeśli chcesz zbudować świadomość swojej marki, która później przekuje się w zaangażowanie i/lub efektywną sprzedaż, musisz mieć spójny design. Postaw na jednolitą identyfikację wizualną — korzystaj z tych samych kolorów, layoutów i etykiet produktów, tak aby Twoją markę było łatwiej skojarzyć. Ciągłe modyfikacje logo, używanie różnych kolorów brandowych absolutnie nie wchodzą w grę. Drugą kwestią jest regularność, czyli działanie według wcześniej założonego planu, harmonogramu. Na rynku mamy wiele zapomnianych produktów, które po swoich 5 minutach sławy odeszły do lamusa. Jeśli chcesz, aby Twój biznes zawsze był w topce dla Twojej branży, postaw na regularne działania.

Mamy ogromną nadzieję, że powyższe elementy będą od teraz nieodłączną częścią Twojej strategii i pomogą Ci uniknąć najczęściej popełnianych błędów przez inne marki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rekomendowanych przez agencję digitalową działaniach, zostań z nami na dłużej!